Data Utworzenia: 3 Lang L: none (month-011) 2021

W tym artykule: Zrozumienie ScoreUsing TerminologyReferences

W świecie sportu tenis ma jeden z najdziwniejszych systemów punktacji, ale prawdopodobnie jest to jeden z najbardziej ekscytujących sportów. Dobrą wiadomością jest to, że gdy nauczysz się zdobywać punkty, nie będzie ci trudno zapamiętać.

etapy

Część 1 Zrozumienie wyniku

1. Wyróżnij grę, zestaw i mecz. Mecz jest terminem odnoszącym się do całkowitego czasu gry. Mecz składa się z trzech lub pięciu setów (w zależności od kategorii). Każdy zestaw rozgrywa się w co najmniej sześciu grach.

2. Dowiedz się, jak liczy się każda gra. Do gry wykorzystywany jest tylko jeden gracz, który zazwyczaj wygrywa, gdy gracz (lub zespół, jeśli grasz podwójnie) wygrywa cztery wymiany. Wymiana rozpoczyna się od podania, następnie przeciwnik uderza piłkę, a punkt jest kontynuowany w pozycji stojącej tam iz powrotem, dopóki gracz nie złapie piłki lub nie uderzy jej w siatkę. Wiedz, że gra może trwać siedem lub więcej wymian, aż do końca. Na przykład gracz może wygrać trzy razy, a drugi gracz cztery razy. Wynik przyznawany jest w następujący sposób:
    • „15 punktów” za 1 wygrany skok;
    • „30 punktów” za 2 wygrane;
    • „40 punktów” za 3 wygrane;
    • po wygranych 4 piłkach jest to „GRA” (oznacza to koniec gry).

3. Wiedz, jak ogłosić wynik podczas serwowania. Podczas każdej gry to serwer ogłasza wynik, wystarczająco silny, aby przeciwnik mógł czekać (chyba że grasz w profesjonalnym turnieju z sędzią). Zawsze należy najpierw ogłosić swój wynik, a następnie wynik przeciwnika. Na przykład:
    • jeśli wygrałeś dwie wymiany, a przeciwnik tylko jedną, ogłosisz „30-15”;
    • jeśli twój przeciwnik wygrał trzy wymiany, a ty tylko jedną, ogłosisz „15-40”.

4. Dowiedz się, jak liczony jest każdy zestaw. Każdy set jest odtwarzany, dopóki gracz lub drużyna (jeśli grasz podwójnie) nie wygra sześciu gier. Zanim zaczniesz serwować, musisz zawsze ogłosić liczbę gier wygranych przez każdego gracza, zaczynając od wyniku. Na przykład:
    • jeśli wygrałeś cztery mecze, a twój przeciwnik wygrał dwa, ogłaszasz „4-2” przed wgnieceniem pierwszej usługi gry.

5. Wiedz, że aby wygrać, zawsze musisz mieć dwie gry. Dotyczy to zarówno gier, jak i zestawów. Oto kilka przykładów.
    • Jeśli wynik wynosi 40 do 40, musisz wygrać dwa razy z rzędu, aby wygrać grę (patrz punkt 3).
    • Jeśli każdy gracz wygrał pięć gier, wynik wynosi od 5 do 5, a ty musisz wygrać dwie kolejne gry, aby uzyskać wynik od 7 do 5 i wygrać seta.
    • Jeśli jest 5 gier do 5 i wygrasz następną grę, wynik wynosi 6 gier do 5. Jeśli przegrasz grę później, wynik wyniesie 6 gier do 6 i będziesz musiał wygrać kolejne dwie gry, aby uzyskać wynik 8 gier do 6 i wygraj set. Niektóre zestawy pokazują wyniki 12 gier do 10, a czasem więcej!

6. Rozpoznanie, kiedy mecz zostanie wygrany (lub przegrany). Niezależnie od ligi, w której grasz, musisz wygrać dwa lub trzy sety (turniej Wielkiego Szlema). Jednak, podobnie jak w przypadku gier i zestawów, będziesz musiał wygrać z dwoma dodatkowymi zestawami. Oznacza to, że mecze w 5 setach są wygrywane, gdy jeden z graczy wygra 3 sety, a dla meczów w 3 setach pierwszy gracz, który wygra 2 sety wygrywa.

7. Wiedzieć, jak zdobyć punkty po meczu. Na siatce zanotuj wynik każdego rozegranego zestawu. Zawsze musisz zacząć od swojego wyniku. Na przykład, jeśli wygrałeś mecz, oto jak będzie wyglądać twoja siatka:
    • 6-3, 4-6, 6-2. Oznacza to, że wygrałeś pierwszy zestaw 6 gier do 3; przegrali drugie 4 gry do 6; i wygrał trzecie 6 gier do 2.

Część 2 Zrozumienie terminologii

1. Zrozum, co w tenisie oznacza „wszędzie”. W większości przypadków „wszędzie” oznacza „dla każdego obozu” w tenisa. Jeśli ty i twój przeciwnik wygraliście piłkę, czyli wymianę, otrzymacie 15-15. Następnie możesz ogłosić „15 wszędzie”. To samo dotyczy gier. Jeśli każdy gracz wygrał trzy gry, możesz ogłosić „3 wszędzie”, zanim zaczniesz serwować.

2. Odkryj, co oznacza „miłość”. Nie, nie mówimy tu o romantyzmie ani miłości platońskiej! W świecie tenisa słowo „miłość” odnosi się do wyniku 0.
    • Jeśli służyłeś i nie wygrałeś żadnej wymiany, a twój przeciwnik wygrał dwie, możesz ogłosić „love-30”.
    • To samo dotyczy gier. Jeśli wygrałeś trzy gry, a twój przeciwnik nie wygrał żadnej, możesz ogłosić „3-love”.
    • Jeśli zaczynasz grę, żaden gracz nie ma jeszcze sensu i możesz ogłosić: „kochaj wszędzie” (co odpręża, aby rozpocząć grę!).
    Odpowiedz przez Q lexpert

Jakie jest pochodzenie liczenia punktów w tenisie?

Zrozum słowa „równość” i „korzyść”. W tenisie, gdy dwóch graczy ma bardzo ścisły wynik od 40 do 40 podczas gry, występuje „równość”. Istnieją dwa sposoby gry: albo wygrywa punkt, albo wygrywasz przewagę. W takim przypadku musisz zdobyć punkt legalności plus kolejny punkt, aby wygrać grę.

3. Zrozum „korzyści w” i „czerp korzyści”. Kiedy gracz, który służy, wygrywa punkt legalności, „przewaga jest w” (w ten sposób serwer ma przewagę, innymi słowy, pozostaje mu tylko jeden punkt do wygrania gry). Kiedy ten w recepcji wygrywa punkt legalności, pojawia się „przewaga”. Jeśli jeden z graczy wygrywa punkt legalności, ale nie przewagi, wynik spada do „równości”.
    • Załóżmy, że masz usługę, a ty i twój przeciwnik wygrywacie 3 wymiany, a potem znów służycie. Nie trzeba dodawać, że zdobywasz punkt, zamieniając wynik w „przewagę w”. Jeśli wygrasz punkt później, wygrywasz grę! Ale jeśli go zgubisz, wynik spada do „równego”, a twój przeciwnik znajduje dodatkową szansę, aby cię pokonać. Powiedzmy, że wygrywa punkt, a zatem podnosi wynik do „przewagi”, potem przegrywa, wynik jest ponownie równy i tak dalej.
rada

• Przed rozpoczęciem gry z partnerem po raz pierwszy dobrym pomysłem jest omówienie zasad punktacji. Niektórzy gracze proszą o ogłoszenie wyniku przed każdą piłką, inni nie. Inni chcą pozbyć się podstawowych zasad. Na przykład nie graj w korzyści i dlatego anuluj obowiązek wygrania dwóch kolejnych piłek, osiągając wynik „40 wszędzie”.
  • Nie musisz liczyć punktów, możesz po prostu wymieniać piłki z innymi graczami, co jest równie interesujące, jak dopasowanie!